sztuki ruchu

Sztuki ruchu to inna dziedzina niż sport, chociaż w latach 70 XX wieku [ oczywiście mówimy o masowym zjawisku, ponieważ jednostkowo znany były wcześniej]pojawiła się fala dalekowschodnich dyscyplin ruchu , określanymi mianem sztuk, min sztuki walki ale również sztuki ruchu w aspekcie rozwoju i terapii jak tai chi czy yoga.

W tym czasie w europie sztuką ruchu były już tylko różne formy tańca i część gimnastyki zwana artystyczną. Sport zatracił już swoje pierwotne ideały greckie, które czyniły z niego również sztukę.

W dzisiejszych czasach mamy szeroki wybór dyscyplin/ sztuk ruchu które możemy w bezpieczny sposób stosować w pedagogice szkolnej. Natomiast najmniej efektywny okazuje się tzw standardowy WF, który najczęściej sprowadza się do bardzo prostej aktywności "kopania piłki".

Sztuki ruchu, które w naturalny i nieodłączny od swojej metodyki sposób, łączą efektywność z pięknem, rozwijają w człowieku zdolności których niestety w sporcie rozwinąć się nie udaje.[ ponieważ sport zatracił już w swej metodyce, element dobra i piękna greckie . kalokagatia- pozostał tylko wynik. ]

Układając plan rozwoju w tym obszarze, korzystamy z różnorodnych sztuk, które rozwijają wszechstronnie i harmonijnie naszych podopiecznych.

TANIEC

RYTMIKA/ BODY PERCUSSION

SZTUKA CYRKOWA

ŻONGLOWANIE

EKWILIBRYSTYKA